• מאת moshedadon

שומרים על מי השתייה

המועצה האזורית מטה יהודה חתמה על התחייבות לפעול לשמירת מי התהום שבתחומה במסגרת פרויקט של 'ארגון ידידי כדור הארץ מזה"ת'. ראש המועצה משה דדון: " מעודדים אורח חיים ירוק וסביבתי בקרב התושבים"
המועצה האזורית מטה יהודה חתמה השבוע על התחייבות לפעול לשמירת מי התהום שבתחומה, במסגרת פרויקט של 'ארגון ידידי כדור הארץ מזה"ת'.
הנתונים מעידים, כי זיהום מי התהום מסכן את איכות מי השתייה של מדינת ישראל. כבר היום, כחמישית מכמות המים של אקוויפר החוף פסולה לשתייה, ומי מעיינות רבים אשר שימשו לשתייה, ראויים כיום רק לשימוש חקלאי. על מנת לפתור בעיה זו, נחנך השבוע פרויקט 'שומרים על מי התהום' בטקס חגיגי במעמד ראש משלחת האיחוד האירופי בישראל, מר אנדרו סטנדלי.
במסגרת הפרויקט שמממן האיחוד האירופי, יוקם מערך אזורי, חוצה גבולות לאומיים ומוניציפאליים, וממשק מוסדי - קהילתי לניטור, מיפוי וניהול הטיפול במפגעים סביבתיים המסכנים את מי התהום, שמטרתו הפחתת הסיכון למי התהום מגורמי זיהום באגני הניקוז ואזורי הזנה במערך מקומי. לפרויקט שותפות תשע רשויות מקומיות.
ראש המועצה משה דדון מסר כי "מטה יהודה גאה לקחת חלק בפרויקט חשוב זה שהינו חלק בלתי נפרד ממדיניות המועצה לעודד אורח חיים ירוק וסביבתי בתחומה. החתימה על ההתחייבות הינה צעד נוסף בהטמעת ערכים אלה בקרב התושבים. המועצה מחויבת לאיכות חיים גבוהה בחבל ארץ ירוק ומדהים ביופיו ורואה חשיבות רבה בפרויקט זה".
בשלב הראשון של הפרויקט, הרשויות המקומיות והעיריות המשתתפות יערכו מיפוי וניטור של המפגעים בתחומיהן, ככלי תומך לקבלת החלטות. בשלב השני תיבנה בכל קהילה תוכנית פעולה מפורטת למלחמה בזיהום מי התהום ומניעת מפגעים, כולל תוכנית מפורטת לביוב של כל רשות, צמצום בורות הספיגה, חיבור למתקני טיהור שפכים, ועוד.
כמו כן, יינקטו צעדים להגברת המודעות בקהילה להשפעת מפגעים סביבתיים המסכנים את מקורות המים, ויתקיימו מפגשים חוצי גבולות בין המשתתפים בפרויקט מהמדינות השונות לבניית אמון ושיתוף פעולה בינלאומי. את הפרויקט ילוו יועצים מומחים בתחום הגאו-הידרולוגי, המיפוי (GIS), פיתוח אתרים ומדיה חברתית.
ד"ר יובל ארבל, מנהל פרויקט "שומרים על מי התהום", אמר כי "זיהומי מקורות המים כבר פוגעים באיכות מי השתייה וגורמים בעקיפין לעליית מחירי המים. כחמישית מכמות המים של אקוויפר החוף פסולה לשתייה, ומי מעיינות רבים ששימשו לשתייה, ראויים היום רק לשימוש חקלאי. על מנת לאפשר הפקת מים ברת קיימא לטווח הארוך, יש לטפל בזיהומי המים ברמת הרשויות המקומיות, ולתמוך בתהליכים שימנעו את המשך הזיהום".

אודות ידידי כדור הארץ מזה"ת
ידידי כדור הארץ במזרח התיכון הוא ארגון סביבתי חוצה גבולות, הפועל בישראל, ירדן והרשות הפלסטינית, ומתמקד בסוגיות המים: ניהול בר קיימא של משק המים, חלוקה אזורית צודקת של משאב המים והגנה על מקורות מים מזיהום ומשאיבת יתר. בין הפרויקטים המגוונים עליהם עובד כעת הסניף הישראלי, ניתן למנות את שיקום מורד הירדן, הצלת ים המלח, הסכם מים ישראלי-פלסטיני ועוד.