עוגות וקינוחים

  • מאת CARAT3

טבעות יהלומים|טבעות אירוסין|טבעת יהלום לאירוסין|תכשיטים| מה לא מספרים לכם? יעוץ

איך קונים יהלומים ,תכשיטים,טבעות אירוסין
כידוע הבסיס לקביעת מחיר היהלום היא התעודה הגמולוגית המצורפת אליו. בכתבה זו נערוך השוואה בין המכונים הגמולוגיים השונים הנסחרים בבורסה בישראל.
GIA – התעודה הטובה ביותר והנחשבת ביותר במסחר ביהלומים בעולם, זהו המכון הגמולוגי האמריקאי. זו המעבדה העקבית ביותר והמחמירה ביותר בעולם היהלומים. כל המעבדות האחרות מנסות להשתוות אליה.
AGS – תעודה המשרתת את איגוד התכשיטנים האמריקאי. נחשבת לתעודה טובה בארה"ב בלבד. אין ביקוש רב לתעודה מחוץ לארה"ב. ה- AGS מחמירה פחות בבדיקות מאשר ה- GIA. בד"כ נותנת 1/2 דרגה של צבע ו- 1/2 דרגה של ניקיון יותר מאשר GIA. אי-לכך תעודה זו שווה 5-7% פחות מהתעודה של GIA.
HRD – המכון הגמולוגי הבלגי. נסחר בעיקר באירופה. נחשבת לתעודה טובה באירופה בלבד. אין ביקוש רב לתעודה מחוץ לאירופה. מחמירה פחות מאשר ה- GIA בעיקר בצבע היהלום. משדרגת את צבע היהלום בצבע אחד או שני צבעים כלפי מעלה ולכן נסחרת ב- 10%-7% פחות מאותו יהלום עם תעודת GIA.
IGI – מעבדה גמולוגית אמריקאית המשרתת בעיקר את חנויות רשת וחנויות כלבו גדולות. לאחרונה התעודה לא נסחרת בארה"ב אלא באירופה ובמזרח הקרוב בלבד. מכון זה מחמיר הרבה פחות מ- GIA בצבע ובניקיון. המכון משדרג את הצבע והניקיון בדרגה אחת לפחות ולכן נסחר ב- 20-25% פחות מתעודה של GIA.
EGL – זוהי רשת של מעבדות גמולוגיות הפזורות במספר מדינות בעולם כולל ישראל. התעודה של EGL נחשבת לתעודה נחותה יחסית לתעודות האחרות שהצגנו קודם וזה מהסיבה שבדיקת היהלום במעבדות אלו מאוד מקלות ולא מחמירות, דבר הגורם לשידרוגו כלפי מעלה של היהלום ב- 2 צבעים וב- 2 ניקיונות יחסית ל- GIA. כלומר, יהלום לבן ב- EGL יקבל תעודה עם צבע צהבהב- GIA. תעודת EGL נסחרת מעט בבורסת היהלומים אולם מחירה הוא 65% פחות מאשר תעודה של GIA.
המלצתנו היא: לא משנה כמה זול מציעים לכם את היהלום, חישבו פעם נוספת לפני קניית יהלום עם תעודה אחרת מאשר G.I.A.
מאחר והיהלום עצמו באיכות נמוכה ומחירו זול במסחר בבורסה, התכשיטנים שולחים אותו למכונים אחרים שנותנים תעודות טובות יחסית (שדרוג 2 צבעים ו-2 ניקיונות)
ואז יכולים למכסם את מחיר המכירה של אותו יהלום ב- 200%-100%.
לא אחת קורה שאפשר להשיג יהלום עם תעודה של GIA בבורסת היהלומים במחיר שדורשים מכם עבור אותו יהלום עם תעודה אחרת+ 200% רווח.
איננו ממליצים לקנות יהלום ללא תעודה גמולוגית
תעודה הניתנת על ידי חנות תכשיטים לא נחשבת לתעודה גמולוגית ואין להסתמך על ממצאיה
אנו ממליצים על תעודה של G.I.A בלבד
התייחסות לקניית טבעת אירוסין בהשוואה לכל קניה צרכנית אחרת
לטבעת אירוסין ערך רגשי. מדובר במסורת וסמל לאהבת בני הזוג ותחילת מערכת יחסים משותפת וארוכת טווח. זהו למעשה כרטיס הביקור שלך. אי-לכך חשוב מאוד שהטבעת תייצג אותך בכבוד.
טבעת אירוסין איננה "מוצר נוסף" אותו אנו קונים לפיכך יש צורך להקדיש לו תשומת לב מיוחדת.
בכתבה זו אנסה לסתור מספר הנחות המופיעות לעיתים קרובות באתרי האינטרנט.
א) גם אם ארוסתך לא עונדת יהלומים ולא מתרגשת מתכשיטי יהלומים, זה לא אומר שלא צריך לקנות טבעת איכותית. אני בטוח שלטבעת האירוסין שלה היא תתייחס בצורה שונה לחלוטין.
ב) ישנה טענה שטבעת האירוסין לא צריכה להיות משובצת יהלומים. אכן נכון שזו מסורת ואין שום מחוייבות לתת טבעת יהלום. למה הדבר דומה? לכלה שלובשת שמלת כלה אדומה. כמה כלות כאלה ראיתם? 99% לובשות שמלות לבנות. אי-לכך אל תהיה חריג. 99% מהנשים מקבלות טבעת אירוסין עם יהלומים.
ג) טבעת האירוסין היא מוצר לכל החיים. לעיתים נדירות מחליפים אותה. אשתך תענוד את הטבעת כל יום והטבעת חייבת להיות איכותית מוצר HEAVY DUTY"" – עמיד ואיכותי לאורך זמן.
ד) מאחר והטבעת מיועדת לשרת אתכם לפחות 50 שנה, אני לא רואה טעם לחסוך 1500 ₪ שזה בערך הפער בין טבעת זולה לאיכותית (בהנחה שמדובר ביהלום בין 0.45 – 0.3 קראט), מה גם שמדובר במוצר שעונדים אותו כל הזמן
ה) גם אם התקציב לא מאפשר לכם, קנו אבן קטנה אבל איכותית על-מנת שתוכלו לשדרג אותה בעתיד.
ו) גודל יהלום מרכזי מתחת ל- 0.3 קראט ידרש לשדרוג עתידי מאחר ובעוד 5-7 שנים הטבעת תיראה ילדותית.
ז) הגודל הממוצע הנרכש כיום הוא יהלום במשקל 0.45 – 0.35. ומחירו הממוצע נע בין 4000-7000 ₪. מדובר ביהלום איכותי עם תעודה 3/EX-GIA.
ח) אין כללים לגבי כמה צריך להוציא על טבעת אירוסין. מאחר ובשנה האחרונה מחירי הזהב והיהלומים עלו לפחות ב- 50%, רוב אתרי האינטרנט אינם מעודכנים. אי-לכך לפני שאתם קובעים תקציב בררו קודם בחנויות בצורה פיסית (לא באתרים) האם התקציב שלכם ריאלי. לא אחת קורה שבתקציב שלכם לא ניתן לקנות טבעת אירוסין מכובדת, אי-לכך עדיף לא לקבוע תקציב מראש על-מנת לא להתאכזב.
ט) טבעות אירוסין קלאסיות – שורדות לנצח.
טבעות אירוסין מעוצבות יוצאות מהאופנה וידרשו לשדרוג.
אי-לכך, לא מומלץ לעצב טבעות אירוסין מיוחדות. אין כמעט תחום צריכה שבו אפשר לעבוד על צרכנים חסרי ידע כמו תחום תכשיטי היהלומים.
במדריך זה מרוכז מידע עדכני וטיפים שיעזרו לכם בקניה
קביעה של ערך היהלום ניתנת להיעשות באופן יסודי רק כשהוא עדיין לא משובץ בתכשיט. אחר-כך כבר יותר קשה. כשמדובר בתכשיטים עם יהלומים 0.3 קרט ויותר, מצורפת לעיתים קרובות תעודה גמולוגית – מסמך שנותן מכון גמולוגי מוסמך, הקובע את הפרמטרים השונים של האבן. המסלול שעובר היהלום ממצב של חומר גלם ועד מצב של תכשיט סופי הוא עתיר הוצאות והשקעות, וכולל ידיים רבות מה שיוצר פער תיווך גדול מאוד. גורם יצרני בענף מדבר על פערים של עשרות ומאות אחוזים ברשתות היוקרתיות.
על מה לשים לב בבדיקת יהלום:
א) צבע היהלום מ- D = לבן מאוד עד Z = צהוב.
ב) ברק היהלום שהוא פונקציה של עבודת הליטוש באבן, איכות האבן, צלילותה, צורת הליטוש וכן עומק היהלום.
ג) פרמטר נוסף הוא מידת הניקיון של היהלום, שמוגדרת על-פי פרמטרים מקובלים בתעשייה. ככל שהיהלום נקי יותר, הוא צלול יותר וגם יקר יותר.
איך נותנים ליהלום מראה של יהלום גדול יותר?
משבצים את היהלום כשהוא מוקף בזהב לבן, שעליו מוסיפים ציפוי של רודיום, מתכת ממשפחת הפלטינה. זו מעניקה לזהב מראה מבריק יותר, המוסיף אור ליהלום ויוצר אפקט של יהלום גדול יותר. עוד שיטה: מקיפים את היהלום, או לפחות חלק ממנו, באבנים קטנות, והשילוב יוצר גם הוא אפקט של יהלום גדול.
הרוב המכריע של הצרכנים מן השורה אינם מודעים למשמעות העצומה שיש לשיבוץ מקצועי על התוצאה הסופית ועל המחיר בהתאם.משבץ טוב משפר אפקט של יהלומים טובים. שיבוץ גרוע יכול להוריד את ערכו של תכשיט באלפי שקלים.
עבודות צורפות ושיבוץ איכותיות ניכרות בקווים ישרים, באחידות בין האבנים, וגם בדברים שלא ניתן לראות, כמו למשל (בטבעות בינוניות וגדולות) יצירת רשת פנימית מזהב לבן בחלק הקרוב לעור, המבטיחה אוורור לאצבע ומפחיתה סיכון לפריחה. המשבץ המשובח יעבוד עם מיקרוסקופ המגדיל את האבנים פי חמישים. המשבץ הסטנדרטי יסתפק בלופה, שמעניקה הגדלה מצומצמת. ככל שמספר האבנים בתכשיט גדול יותר, כך עולה חשיבות מקצועיותו של המשבץ.
כללית, למשבצים הישראלים יש שם טוב בקנה מידה עולמי
קחו בחשבון שלא ישבצו לכם את היהלומים שקניתם משכן החבר בבורסה ליהלומים בתכשיטים ממותגים, מעוצבים ומיובאים, אלא אם מדובר באבנים בודדות גדולות במיוחד. הדבר נובע מרצונם של התכשיטנים להגן על רווחיהם.
מומלץ להתייחס בחשדנות להנחות של גדולות במחירי תכשיטי יהלומים. הן עלולות להיות פיקטיביות. פשוט ניפחו מחיר מלכתחילה על מנת לתת הנחה גדולה.
כל הנחה מעל 10% בתכשיטים ויהלומים – אינה רצינית כנראה שהמחיר היה מנופח
ביהלומים אין מבצעים, אין 1+1 ,אין הנחות של 40% ,אין חנויות מפעל-יש רק מחיר מנופח שממנו עושים הנחה
כל היהלומים בישראל נקנים בבורסת היהלומים. רק חבר בבורסת היהלומים הרשאי להכנס לאולם המסחר יכול לקנות את היהלום במחיר הסיטונאי הנמוך ביותר המוצע באותו יום.כל השאר ישלמו מחיר גבוה יותר בהתאם למספר המתווכים וחנויות התכשיטים עד לצרכן הסופי
היכן ואיך קונים יהלומים, טבעות אירוסין, טבעות יהלום
מאז ומתמיד הדעה הרווחת היא לקנות יהלומים ותכשיטים בחנויות תכשיטים בכלל ובחנויות תכשיטים ממותגות בפרט. בכתבה זו אנסה להסביר ולסתור הנחה זו. אחד היתרונות הגדולים שיש לנו בישראל בנושא יהלומים הוא קיומה של בורסת היהלומים בר"ג.
בורסת היהלומים בישראל הינה הבורסה הגדולה והפעילה ביותר בעולם. מטרתה של בורסת היהלומים היא לקשר בין היצרן, הסיטונאי והתכשיטן ולקדם ביצוע עסקאות יהלומים בארץ ובחו"ל.
הבורסה בישראל מאגדת בתוכה כ- 3000 חברים מתוכם 2500 חברים פעילים הרשאים להיכנס לאולם המסחר ולסחור ביהלומים. עצם הכניסה לאולם המסחר מאפשרת לחבר בורסה לקנות ולמכור יהלומים במחיר הזול ביותר תוך כדי שמירה על כללי אתיקה ומסחר הוגן.
ישנם 4 בניינים מרכזיים במתחם הבורסה כאשר הבניינים מחוברים ביניהם בגשרים פנימיים: בניין שמשון, בניין מכבי, בניין יהלום ובניין נועם. בניין נועם חריג בשל העובדה שלא לכל הדיירים בנועם ניתנת האפשרות לעבור לבניינים אחרים.
בארבעת הבניינים קיימים משרדים העוסקים ביהלומים וחלק קטן מאותם משרדים משמשים גם חנויות תכשיטים. יש לציין שעל אף העובדה שחנויות אלו ממוקמות בתוך בנייני בורסת היהלומים הבעלים ברובם אינם חברי בורסת היהלומים.
מדוע אני ממליץ לקנות יהלומים מחבר בורסה בלבד?
חברי בורסת היהלומים כפופים לתקנון מחמיר במה שקשור לגילוי נאות ומסחר הוגן של יהלומים כך שסביר להניח שאותו חבר בורסה לא יסכן את מעמדו בבורסה וימכור לכם יהלום סינטטי או מטופל או יהלום שעבר טיפולי השבחה - וזאת ללא הודעה. לעומת זאת כל מי שאינו חבר אינו כפוף לתקנון זה. אי לכך המלצה ראשונה: לוודא שמי שמוכר לכם יהלום הוא חבר בורסת היהלומים. דרשו לראות תג של חבר בורסה – תג לבן עם מסגרת כחולה ותמונה עם כיתובית "חבר בורסה".
כדי לסבר את האוזן – 99% מבעלי חנויות התכשיטים בישראל אינם חברי בורסת היהלומים כולל חנויות תכשיטים שנמצאות במתחם בורסת היהלומים ובבנייני הבורסה. יתרון נוסף שיש לקניית יהלום או טבעת אירוסין מחבר בורסה היא העובדה שאצל חבר בורסת היהלומים ניתן לראות את היהלומים מחוץ לטבעת וזאת מאחר וכל חבר בורסה הינו סוחר יהלומים וסביר להניח שיש לו מלאי של יהלומים או לחילופין יש לו אפשרות להציג לכם יהלום שנלקח בהשאלה מחבר בורסה אחר.
מדוע חשוב לראות את היהלומים מחוץ לתכשיט?
לא ניתן לקבוע מהו משקלו, צבעו וניקיונו של היהלום כאשר הוא משובץ בתוך תכשיט מאחר וחלקו מוסתר ובד"כ בחלק המוסתר ע"י השיבוץ מוסתרים פגמים שלא ניתן לראותם אלא אם כן היהלום משוחרר ועומד בפני עצמו. כמו-כן ייתכן שמשקלו של היהלום המשובץ אינו מתאים למשקל בתעודה. בכל מדינה יש חוק מידות ומשקלות שונה. מאחר והיהלום הינו מוצר בר משקל יש מדינות הנותנות אפשרות סטיה של 5% במשקל, במילים אחרות יתכן והיהלום המשובץ שוקל 0.48 קראט ובתעודה רשום 0.50 קראט או שהוא נמכר כיהלום של 0.50 קראט. ההבדל במחיר בין 0.48 ל- 0.50 יכול להתבטא ב- 40%-35%. אי לכך יש לוודא את משקלו של היהלום לפני השיבוץ או לחילופין לוודא שיש ליהלום תעודה של מכון גמולוגי מוכר. אנו ממליצים על G.I.A (המכון הגמולוגי האמריקני) המכון המוביל בעולם והמקובל ביותר בבורסות היהלומים בארץ ובעולם.
יתרון נוסף לקנייה אצל חבר בורסת היהלומים היא העובדה שחבר בורסה יכול להשיג לכם כל אבן מתועדת ע"י המכון הגמולוגי האמריקני G.I.A לעומת חנויות תכשיטים שיקח להן זמן ומאמצים להשיג תעודות אלו.
מדוע חשובה תעודה של G.I.A: תעודה גמולוגית זו מגדירה את האבן מבחינת צבע, ניקיון ועבודה. ההגדרות הן מחמירות מאוד ולכן כל בורסות העולם מסתמכות על תעודות אלו.
באבנים מתחת ל- 1 קראט, המכון הגמולוגי האמריקני G.I.A חורט בחריטת ליייזר מספר על הדופן של היהלום. החריטה היא חובה ולא ניתן לקבל תעודה בלעדיה. את החריטה ניתן לראות במיקרוסקופ בהגדלה של פי 15. המספר המוטבע ביהלום צריך להתאים למספר הרשום בתעודה, זו הדרך היחידה שהקונה יכול לוודא שהיהלום שמציעים לו מתאים לתעודה. אי לכך דירשו מהמוכר שיראה לכם במיקרוסקופ את המספר המוטבע לפני הקנייה ולאחר מכן אותו כנ"ל אחרי השיבוץ של היהלום בטבעת. זו הדרך היחידה לוודא שאכן קיבלתם את המוצר ששילמתם עבורו.
חריטה זו לא קיימת במכונים אחרים. או אם היא קיימת הרי היא נעשית לבקשת הלקוח ולא המכון בניגוד ל- G.I.A שמחייב חריטה ולא מנפיק תעודה ללא חריטת המספר.


הוספת מאמר